Βοήθεια: σε διάταξη πηνίο τσιπ;

R

Ruritania

Guest
Γεια σου,

Είναι κανείς εδώ έχουν καμία εμπειρία στην on-chip layout;Παρακαλώ να με βοηθήσει ...

1.Η διάταξη πηνίο ανάγκη υπόστρωμα επαφής το οποίο συνδέεται στο έδαφος;Γιατί και Γιατί δεν είναι;

2.Η ανάγκη ν πηνίο-καλά κάτω από αυτό;

3.Η PGS (Patternedound Shield) πρέπει να συνδέεται με λόγο επίθεμα μέσω μέταλλα, ή απλά να συνδέσει με το υπόστρωμα;

4.Παρακαλείσθε να συμβουλευθείτε το συνημμένο pix.Είναι από ένα χαρτί JSSC των Hung-Wei Chiu, η publised φέτος.Αναρωτιέμαι τι είναι τα πράγματα που αναφέρονται από (1) και (2);(τα λευκά μπλοκ υπό την πηνία και πυκνωτές - (1), και εκείνων σχήμα ορθογώνιο μαύρο μπλοκ - (2))

Σε ευχαριστώ.

Ruri
Λυπούμαστε, αλλά θα πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε το συνημμένο

 
ναι χρειάζονται substarte επαφές κοντά σε αυτό, να ελαχιστοποιηθεί η substarte ζεύξης από το πηνίο, συνήθως προσθέτοντας πολλές substate επαφές

σχετικά με το ν καλά, είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσετε ένα χαμηλό resitive πολύ υψηλή ή πολύ χαμηλή ενισχυμένα
αυτό θα μειώσει την substare απώλεια, και τα καλά να λειτουργήσει ως μεροληπτική αντίστροφη διασταύρωση που θα μειώσει την substarte ζεύξης

σχετικά με την PGS, i donot γνωρίζω u γραβάτα μπορεί να εδάφους με μέταλλοαυτό που βοηθούν

khouly

 
Γεια σου,

Υπόστρωμα επαφή μειώνει συνήθως τα Δινορρεύματα στο υπόστρωμα με χαμηλή αντίσταση και αυξάνει τον παράγοντα ποιότητα του πηνίο.Ωστόσο, υπάρχουν ορισμένα σημαντικά ζητήματα διάταξη κατά τη διάθεση των επαφών υπόστρωμα.Για παράδειγμα, η επαφή υπόστρωμα δεν πρέπει να αποτελούν ένα κλειστό βρόχο γύρω από το πηνίο, αλλιώς πηνίο σας θα είναι ασύμμετρες (S11! = S22).

PGS σας πρέπει να είναι συνδεδεμένα με το έδαφος για να απομονώσουν πηνίο σας από το υπόστρωμα.

Η περιοχή κάτω από το πηνίο είναι λευκό, επειδή έχει εξαλειφθεί μόνο το ομοίωμα γενιά, νομίζω (αλλά δεν είμαι σίγουρος).Με τον τρόπο αυτό, δεν έχετε εικονική μεταλλικές κατασκευές ή p-φρεάτια υπό πηνίο σας, που μπορεί να υποβαθμίσει την ποιότητα παράγοντα σας.

ανατρέξτε στο χαρτί από Burghartz ή Tiebout, είναι το καλύτερο.

καλή τύχη

 
Γεια σας, ευχαριστώ για την απάντησή σας.

Βασισμένο σε αυτά τα υλικά που έχω διαβάσει αυτές τις δύο ημέρες, διαπίστωσα ότι θα μπορούσε να είναι καλύτερη επαφή με το υπόστρωμα γύρω από τα πηνία, και η PGS χρειάζεται να συνδεθεί με την αιτιολογία.

Ευχαριστώ.

Ruri

 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top