Cadence ic5 simulare - ghid şi discuţia

  • Thread starter electronrancher
  • Start date
E

electronrancher

Guest
şi instala şi generale de depanare au Fire, deci cred ca acest subiect are nevoie de un altul pentru a păstra totul concentrat.

Am simulare de lucru in seara asta cu spectreS pe NCSU modele de AMI 1.6u proces.nu-mi răspunde la alte post cu privire la modul de a obtine modele rulează, deci cred ca cele mai multe altele au aceste probleme.primul meu ghid.

1) Noua bibliotecă "test" facut cu lib manager, ataşat la AMI 1.6u tech biblioteca deoarece NCSU CDK este de până & rulează.Acest proces este cel mai ieftin de la MOSIS, aşa că, probabil, va trimite mea "hobby" desenele aici o dată acest lucru este să ruleze fără probleme toate ..

2) New cellview "nsweep" a creat, şi schematică a creat pentru a virtuos.Adăugat o nmos de la NCSU Lib (implicit a fost 4um/1.6um).Adăugat 2 dc surse, pentru un canal de scurgere (numite Vcc) şi unul pentru poarta (Vgate).Aruncat în GND săgeată şi Vcc bar, şi cu fir totul.Acesta este doar un simplu banc de test pentru a caracteriza o FET.

3) salvate schematică şi a fugit Analogic Env.Schimbat simulator de la hspice (NCSU implicit) pentru a spectreS (place de modele), deoarece am dont au hspice încă ..Adăugat un nou "de ieşire pentru a fi plotted", şi a ales scurgere a nmos.Acest lucru ne va da curs în scurgere.Alegerea sârmă îţi va da de tensiune la care nod.Setaţi parametrii de furnizare a fi Vcc DC => 5 şi Vgate furnizare a fi DC => 2.5.

4) Analiza opţiuni vă permite ne alege dc matura, şi ne vom hotărî să matura Vcc.(alege furnizarea de schematic, doar să faceţi clic & go).Totală de la 0-5V poarta noastră în timp ce sta la 2.5v.Ştiţi acest complot de IDD / Vdd Sunt sigur.

5) ADAUGA ACUM MODELE DE LA NCSU KIT!Aceasta a fost greseala mea veche, am asumat IC5 este destul de destept pentru a lega de la TechLib.Nope!
"Setup model path" din meniu, şi puteţi şterge generic cele două căi de ea vă oferă - a mea a fost gol astfel că a plâns despre acest lucru.Acum, adăugaţi NCSU kit de la / local / modele / spectru / nume.Acest lucru înseamnă că procesul nominală fugi, o medie de aparat.
Notă: De asemenea, puteţi alege repede (fierbinte tranzistori, subţire, porti grele sau dopajului face k "mare) sau lent (opuse, mici k ') directoare pentru a vedea cum vă IC lucrează peste tot procesul colturi.

5) Run SIM.I se vedea despre 141uA plat când am rula tranzitorie de analiză de la 0-15ns, VG = 2.5, VD = 5.Nu e rău pentru un pic 4u/1.6u nmos.DC de rotire am fost înainte de înfiinţarea dă un drăguţ complot, astfel încât să puteţi vedea clasic MOSFET matura.Uită-te la "plat" parte (saturaţie) pentru a estima producţia de rezistenţă şi, de bine vă cunoaşteţi deja fizica cred ..
Din nou, pare destul de frumos,
imi place AMI Procesul de până acum.

Acum, de rău.1 NMOS zdrobitoare a avut 9 secunde pe un athlon 1800 cu 2 GB RAM şi 1/2GB swap!Setarea VGate la o variabilă, şi să fie difuzate paramtric matura să-mi dea întreg set de curbe nmos durat aproape 10 minute timp de 50 de ăsteia!!Aceasta este de gunoi, în opinia mea!

Are cineva ceva rezultate ca asta?Cum voi simula de nivel superior 5k tranzistor desenele?Spectrul manual sugerează 256MB RAM pentru 1M tranzistor simulări, sau ceva foarte impresionant - Eu nu cred ca au vrut s-ar lua 3 zile!

Mă întrebam cât de mult timp este nevoie pentru a merge din NCSU nmos pe toată lumea
de sistem.Sunt folosind SuSE 8.2 şi KDE.Am închis fereastra schematică şi numai a deschis - icms, analogic de Mediu, şi ...Asta
e tot cred

Aş dori feedback-ul dvs., toată lumea -
voi avea mai multe experimente şi să ştii dacă mă înşel, şi nu este spectru de gunoi.Poate că
vom încerca hspice, dar mi-am folosit ca o înainte şi a decis-o destul de lent, cu mult timp în urmă.

 
salut,

în spectru ghid al utilizatorului este scris, ca bază modele de simulare ca bsim3v3 sunt deja puse în aplicare în spectru.sau nu am nevoie de o simulare de externe model biblioteca?Dacă da, sunt o parte din aceste modele de design NCSU kit?

salutări,
hqqh

 
capacitatea de a utiliza modele de bsim3 este ceea ce este în spirit.De asemenea, poate citi berkeley condiment, şi câteva alţii cred.Kit de ncsu oferă modelele din spectru format - toate sunt derivate, adică aceeaşi info ..

 
Am auzit despre o problemă asemănătoare cu sparge portat de la Win la Solaris.De performanţă se încadrează în jos un mare factor de legătură cu Spec2000 evaluare.Motivul pentru care a fost menţiona că portul a fost făcut de traducere automată a sistemului de apeluri.

Exchage.care este aceeaşi poveste pentru ic5?

 
Wow, sper ca nu.Dacă m-am mutat mea intreaga companie la această nouă platformă şi a găsit-o acest inutilizabil, nu ar fi grave, unele procese până la ...

Lucky-mi pot doar arunca-l de aici -
a se vedea, proces de utilizare a software-ului FACE ajuta la protejarea mici de tip!

Am văzut unele NT instrumente de IC446 - este adevarat?Oricine folosind cele?Cum se executa?

 
Nu pentru ic4.4.6 NT,

nu s-au vazut nimic.

O poveste cu ic4.4.2 a fost că netlist procedura de analogic artist nu reuşeşte deoarece PINS schematică în baza de date, precum şi simbolul de baze de date sunt Adus de ordinea în care sunt stocate.Deci, de identificare a unui cod PIN în simbol la schematică PIN a fost făcut de poziţie în baza de date.Deci, dacă vă editaţi schematică sau simbol de pin, ar putea fi faptul că aveţi o potrivire listă de nume de cod PIN, dar pentru PINS este greşită.Asta se întâmplă pentru că baza de date nu se păstra la temperaturi de aderenţă numele şir.Deci, ai greşit, deoarece a fost netlist ierarhic traversal bară cu conexiuni greşit.Cadence nu a fost capabil să-l fixeze în baza de date de arhitectura.În locul ei, undeva în aprovizionare ic4.4.3 o deprindere repara.Motivul este faptul că codul sursă de bază, ca instrumente de compozitor sunt de neatins acum de mai mult de 5 ani.Lipsa de EDA programatori ar putea fi un motiv.

Asta mi se pare de asemenea, un motiv de a se folosi de traducere automată rutina.Ei hardware va compensa în viitorul apropiat!!Aceasta este ceea ce cred programatori off.Ei joacă mici testcases numai pe 6 luni vechi utilaje.Asta este în industrie.

 
Nu, cred că acesta este doar un caz de proastă condiment de punere în aplicare ..Poate totul rău, Nu stiu

 
electronrancher a scris:

Mă întrebam cât de mult timp este nevoie pentru a merge din NCSU nmos pe toată lumea de sistem.
Sunt folosind SuSE 8.2 şi KDE.
Am închis fereastra schematică şi numai a deschis - icms, analogic de Mediu, şi ...
Asta e tot credAş dori feedback-ul dvs., toată lumea - voi avea mai multe experimente şi să ştii dacă mă înşel, şi nu este spectru de gunoi.
Poate că vom încerca hspice, dar mi-am folosit ca o înainte şi a decis-o destul de lent, cu mult timp în urmă.
 
Maşina mea este PIII800M, 384M de RAM şi 800m swap, Redhat 8.0.Eu conduc te cazul

1.DC analiză pentru Vcc 0-5V, 2 secunde
2.Vgs matura 0-5V 50 paşi, mai puţin de 1 min.

Mă gândesc că poate ar trebui să utilizaţi Redhat.

 
Aceasta componenta browser problema este de ce te-am aruncat RH8 - foloseste drept nucleu, dar Xwin are o eroare de faptul că a ales un font de dimensiune 0 pentru "lipiţi" într-o casetă text.Uită-te la ICMS fereastra - nu te sute de avertismente?

Cum a făcut să-l repari?Poate RH este mai rapid decât SuSE ..

PS - Ce placă video folositi?Am citit un post care a declarat că punerea în aplicare a graficii pentru cartea mea de vizită a fost de rahat, asa ca totul este foarte lent ..Poate că
vom încerca o nouă ..

 
Si-mi placă video ATI Radeon mobilitate 8M.Calculatorul meu este IBM x22 laptop.Ce
e te placă video?

 
electronrancher a scris:

Aceasta componenta browser problema este de ce te-am aruncat RH8 - foloseste drept nucleu, dar Xwin are o eroare de faptul că a ales un font de dimensiune 0 pentru "lipiţi" într-o casetă text.
Uită-te la ICMS fereastra - nu te sute de avertismente?Cum a făcut să-l repari?
Poate RH este mai rapid decât SuSE ..
 
electronrancher a scris:

Aceasta componenta browser problema este de ce te-am aruncat RH8 - foloseste drept nucleu, dar Xwin are o eroare de faptul că a ales un font de dimensiune 0 pentru "lipiţi" într-o casetă text.
Uită-te la ICMS fereastra - nu te sute de avertismente?Cum a făcut să-l repari?
Poate RH este mai rapid decât SuSE ..PS - Ce placă video folositi?
Am citit un post care a declarat că punerea în aplicare a graficii pentru cartea mea de vizită a fost de rahat, asa ca totul este foarte lent ..
Poate că vom încerca o nouă ..
 
playdc2002 a scris:

În cazul în care să unset Lan env?
. cdsenv?
 
srik a scris:playdc2002 a scris:

În cazul în care să unset Lan env?
. cdsenv?
 

Welcome to EDABoard.com

Sponsor

Back
Top